Svadobný moderátor vs. DJ vs. starejší?

Množstvo klientov sa ma pýta na rozdiel medzi svadobným moderátorom, svadobným DJ-om a starejším na svadbu. Ako si vybrať vhodného dodávateľa na svadbu? Aké sú moje skúsenosti s moderátorom a starejším na svadbu?

  • Starejší na svadbu

Starejší na svadbu, je umelec často oblečený v kroji, ktorý na svadbu prináša klasické tradície. Svadbu sprevádza hovoreným slovom často už od svadobných príprav. Starejší prichádza so ženíchom k neveste, kde robí odobierku od rodičov. Svadobných hostí sprevádza na obrad a z obradu na svadobnú sálu. Po príchode hostí do svadobnej sály uvíta hostí pri vstupe a vykoná tradíciu rozbíjania a zametania črepov. Starejší často ponúka svadobných hostí nápojmi a koláčmi a hovorí rôzne básničky a svadobné rituály. Hostí upozorní ak je „polievka málo slaná a nevesta nebozkaná“, a na iné tradície. Počas svadobnej hostiny a svadobnej party môže starejší organizovať svadobné hry a súťaže. O polnoci býva súčasťou čepčenia nevesty, kde sa jej pýta: „Či chce nevesta venček sňať, alebo hlávku sťať“. Po tomto akte zväčša úloha starejšieho na svadbe končí a voľná zábava pokračuje v rukách svadobného DJ-a, alebo svadobnej kapely.  

  • Moderátor na svadbu / svadobný moderátor  

Svadobný moderátor predstavuje modernejšiu variantu svadobného starejšieho. Na rozdiel od umelca v kroji ide zväčša o umelca v obleku s mikrofónom a tabletom. Uvádza hlavné tradície na svadobnej hostine (uvítanie hostí pri vstupe do sály, rozbíjanie a zametanie taniera, spoločné jedenie polievky a svadobné hry a súťaže). O polnoci môže byť svadobný moderátor súčasťou čepčenia nevesty, ktoré môže moderovať, avšak množstvo svadieb túto rolu posúva rovno na folkloristov, ktorí celý akt sprevádzajú spevom tradičných piesní v dobových krojoch. Úloha svadobného moderátora zväčša končí po čepčení nevesty, prípadne hádzaní svadobnej kytice.  

svadobny-dj-starejsi-moderatorjpg

  • Svadobný DJ a moderátor v jednom

Väčšina klientov za posledné roky práve siaha po kombinácií kvalitného DJ-a a moderátora v jednej osobe. Rola tohto umelca začína po príchode hostí na svadobnú sálu, kedy hrá hudobný podmaz a uvedie príchod mladomanželov do svadobnej sály za potlesku svadobných hostí. Svadobný DJ a moderátor v jednej osobe sa stará o to, aby hostia vždy vedeli, čo sa na svadbe ide diať a nevzniklo žiadne hluché miesto. Moderuje svadobné hry a súťaže, ako aj jednotlivé tanečné kolá a celý priebeh svadby.  

dj-zilina-bratislava-poprad-modra-moderator-svadbajpg

Aké služby ponúkam ja, ako svadobný DJ a moderátor?   

Už viac ako 10 rokov pôsobím ako svadobný DJ, moderátor a koordinátor v jednej osobe. Po príchode hostí na sálu ohlásim príchod mladomanželov za potlesku hostí. Aktívne moderujem celý chod svadby, svadobné hry a súťaže, krájanie torty a celý program na svadbe, na ktorom sa s mladomanželmi na osobnom stretnutí dohodneme. Moja rola na svadbe teda začína pri vstupe hostí do sály a končí zahraním poslednej piesne a rozlúčením sa so svadobnými hosťami a mladomanželmi. Na svadby navyše chodím s asistentom, alebo asistentkou, takže väčšiu časť programu moderujeme priamo z parketu, alebo pri mladomanželskom stole.